6 Ocak 2014 Pazartesi

Facebook Kullanıcıları Reklamverenler İçin Neden Daha Değerli?Markaların ürünlerini ve hizmetlerini tanıttığı, ürün lansmanlarını yaptığı, reklamlarını yayınladığı, hedef kitlesine ulaşmak ve genişletmek için kullandığı Facebook‘un 1.2 milyarı aşan kullanıcı sayısının bu pazarlamacılar için ne anlam ifade ettiğini araştıran top Marketing School‘un bir infografikte bir araya getirdiği veriler sosyal ağın büyüme oranlarıyla ilgili ilginç sonuçları gözler önüne seriyor.

İnfografik, Facebook’un pazarlamacılar için bu kadar önemli bir platform olmasının merkezine Facebook’un en fazla kullanıcıya sahip sosyal ağ olmasını oturtuyor. Diğer bir deyişle markalar ürünlerini size Facebook üzerinden satarken Facebook’un markalara sattığı ürün de siz oluyorsunuz.

2013′ün üçüncü çeyreğinde aylık aktif kullanıcı sayısı 1.19 milyona ulaşan Facebook, bu sayıyı 2011′e göre %48.7; geçen seneye göre ise %18.1 oranında artırmış durumda. Facebook’ta toplamda kullanıcılar 20 milyar dakikalarını harcarken bu sayının anlamı her kullanıcı için aylık 8.3 saate denk geliyor.

Facebook kullanıcılarının gelir seviyelerine baktığımızda ise %73′lük kesimin yılda 75 bin dolardan fazla kazandığı sonucu ortaya çıkıyor. Twitter‘da bu gelir seviyesine sahip kullanıcıların oranı %17 iken Pinterest‘te bu oran %13.

Facebook’ta toplam 150 milyar arkadaş bağlantısı olmasının yanı sıra kullanıcıların %76′sı sosyal ağa her gün en az bir kere bağlanıyor. Her kullanıcı ortalama 40 sayfa beğenirken günde 4.75 milyon paylaşım yapılıyor.  Facebook’un aylık ve günlük aktif kullanıcı sayısının son 10 çeyreği kapsayan dönemde istikrarlı bir şekilde arttığına dair verileri de paylaşan infografik mobili sahiplenen Facebook’un mobil kullanıcılardaki radikal artışı da gözden kaçmıyor.

Geçtiğimiz günlerde ilk kez mobil kullanıcı istatistikleri ve rakamlarının ortaya çıktığı ve Türkiye’yi de kapsayan raporu tekrar hatırlamak gerekirse Türkiye’de toplam 19 milyon aylık aktif Facebook kullanıcısı varken aylık kullanıcı sayısı 33 milyonu buluyor. Bunların mobil oranlarına baktığımızda ise Türkiye’de 9.5 milyon kullanıcı her gün mobil cihazlarından Facebook’a bağlanırken aylık mobil aktif kullanıcı sayısı 20 milyona ulaşıyor.

1 yorum:

  1. Nereye gidyor bu teknoloji çılgınlığı? mobil cihazlarından Facebook’a bağlanırken aylık mobil aktif kullanıcı sayısı 20 milyon ... yüz yüze iletişim kurmadığımız kişilerle facebook üzerinden konuşuyor yorumlarımızı yapıyoruz aynı ortamda bulunduğumuzda selam vermeye tenezzül etmiyoruz aradaki iletişimi soayal medya kolaylaştırıyor mu yoksa yozlaştırıyor mu tartışılır.

    YanıtlaSil